Jednostka

Historia OSP w Zarysie

Ochotnicza Straż Pożarna w Szczejkowicach została założona w maju 1923 roku. Jej pierwszym prezesem został dh Ignacy Lasek, a naczelnikiem dh Bolesław Dziuba. Straż liczyła wtedy 22 członków czynnych. W 1929 roku na gruncie darowanym przez rodzinę Szuster wybudowano własną remizę i słup do suszenia węży. Obecnie budynek ten, mieszczący się przy ulicy Wiejskiej, posiada wmurowaną tablicą pamiątkową i mieści centralę telefoniczną. Mając własną remizę, zakupiono sikawkę ręczną oraz umundurowanie bojowe i galowe.

W okresie II wojny światowej jednostka kontynuowała swoją działalność. Funkcję komendanta pełnił wtedy dh Hubert Wodok. Po wyzwoleniu prezesem OSP został dh Franciszek Orszulik, który prezesował kilka kadencji. W 1956 roku straż otrzymała nową motopompę oraz przyczepę ręczną do transportu sprzętu pożarniczego. Nowego prezesa na okres czterech lat wybrano w 1960 roku, został nim dh Jan Śpiewok, a po nim funkcję przyjął dh Emil Wodok. Ponowna zmiana prezesa nastąpiła dopiero w 1970 roku, stanowisko to objął na czternaście lat dh Brunon Fojcik.

W 1971 roku powołano do działania Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, która działa do dziś. W 1979 roku oddano do użytku nowo wybudowany Wiejski Dom Kultury, w którym swoją siedzibę znalazła Ochotnicza Straż Pożarna. Do dyspozycji strażaków pozostają pomieszczenia garażowe oraz salka odpraw i sanitariaty. W 1981 r. jednostka otrzymała przyczepę ciągnikową przystosowaną do przewozu sprzętu bojowego. W 1983 roku przy naszej straży powołano do działalności koło PCK oraz Klub Honorowych Dawców Krwi im. Eufrozyny Weberowej. Prezesem klubu został jego założyciel dh Eugeniusz Fojcik. Działalność HDK PCK odbija się szerokim echem w regionie i w kraju, a także poza jego granicami. Związane to jest z utworzeniem w 1995 roku Kapituły Lokalnej „Pomocnej Dłoni HDK-PCK” oraz pomysłem oddania honorowego krwiodawstwa pod patronat św. Maksymiliana Marii Kolbego. Stolica Apostolska ustanowiła św. M.M. Kolbego patronem wszystkich HDK w Polsce, a kapituła została podniesiona do rangi Kapituły Generalnej „Pomocnej Dłoni HDK-PCK”.

Przedstawiciele szczejkowickich strażaków – krwiodawców dostąpili zaszczytu udziału w audiencji u Papieża Jana Pawła II na Watykanie w dniu 28 października 2000 roku. W latach 1984 – 1990 funkcję prezesa OSP pełnił dh Alfred Śpiewok. Pierwszym samochodem pożarniczym w Szczejkowicach był STAR A-29 przekazany z Komendy PSP w Rybniku. W 1984 roku jednostka otrzymała drugą motopompę, a w 1988 roku, w dniu jubileuszu 65-lecia działalności, społeczeństwo Szczejkowic ufundowało sztandar strażakom. W 1991 roku na okres dwóch lat prezesem OSP został dh Krystian Goldman, a następnie do 1998 roku dh Eugeniusz Fojcik. Jesienią 1994 roku z Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach przekazany został samochód pożarniczy Jelcz 004. Sami strażacy dokonali remontu tego samochodu, by wiosną następnego roku mógł zostać poświęcony i być przekazany uroczyście ochotniczej jednostce.